Nasıl Çalışır2018-10-30T06:34:32+00:00

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR

Solxenergy

Basit Teknoloji

Layman’ın Şartları

Kontrollü ve kontrolsüz sistemler.

Basit bir ifadeyle: Fikri mülkiyetimiz, kompresör tarafından normal koşullar altında üretilen ve kompresör veya kompresörlerin boşaltılmasına izin veren bir ısı unsuru ekler. Bu işlem yoğuşma noktasında ısı transferini hızlandırır. Böylece genleşme vanasında ki sıvı akış miktarını arttırır, başka bir deyişle flaş gazını azaltır veya ortadan kaldırır. (Videomuza gözatın) Sonuç olarak, evaporatördeki soğutma kapasitesi, sistem normal kontrol mantığının değişken akış kompresör sisteminin yavaşlamasına (veya aşamalı olarak – kapanmasına) izin verir. Böylece önemli miktarda enerji azalması sağlayan bir süreç geliştirilir. Son yıllarda “eski” bir sabit hızlı kompresör (kontrolsüz) daha verimli raf sistemleri (aşamalı sabit hızlı kompresörler) ve daha yakın zamanlarda değişken hız sistemleri (frekans kontrolü) ile değiştirilmeye başlandı. Bir sabit hız sistemi tam olarak tek bir hızda geliyor ve tek bir hızda çıkıyor.

Bu nedenle bina veya buzdolabı sadece az bir yük gerektirse bile tam hızda (ve enerji tüketiminde) çalışır. Günümüzün kademeli ve değişken teknolojisi, bize değişken hıza sahip bir “motor” sağlıyor. Bu nedenle, artık talep ve üretim arasında oldukça gelişmiş bir korelasyona sahip bir sistemimiz var. Şimdi değişen veya aşamalı modlarda yavaşlama kabiliyetine sahip bir motor (kompresör) kullanıyoruz. Çünkü motorun izin verdiği bir “kuyruk rüzgarı” (üçüncü parti ısı kaynağı yani bir Güneş Termal Toplama Sistemi) uyguluyoruz. Bu kuyruk rüzgarından faydalanın, böylece ek yakıt tüketimi olmadan orijinal hızı (soğutma kapasitesi) elde edin.

ThermX™ Termodinamiği

Bilinen en iyi kompresör teknolojisi, özel geliştirilmiş bir güneş termal toplama sistemi ile geliştirilmiştir. Şimdi süper gelişmiş bir kompresör sistemimiz var. ThermX ™, Kompresör ve Kondenser arasında 3 parçalı bir ısı eşanjörü kullanır. Bu özel patentli bir süreçtir. Soğutucuyu ısıtmak ve daha sonra kompresörün iş yükünü azaltmak için güneşten gelen enerji kullanılır. Güneşten gelen enerji, soğutucuyu ısıtır. Bu işlem termal enerjiyle sağlanır. Bu da iç enerjiyi (moleküllerin tüm mikroskobik kinetik ve potansiyel enerjisinin toplamı) arttırır. Moleküller artık her molekülün öncekinden daha yüksek bir hızla hareket ettiğini ima eden daha yüksek bir kinetik enerji değeri ile hareket eder. Artık moleküller birbirleriyle daha fazla çarpışıyor ve artan enerji ile yeniden dalgalanıyor. Bu da kondenserde geliştirilmiş bir Delta T ve artırılmış alt soğutma ile daha iyi bir kalitede sıvı üretir. – Eşsiz bir soğutma ve ısıtma işlemiyle sonuçlanır. Güneş ne kadar çok sıcaklık verirse o kadar çok gazın ısınmasını sağlar ve daha fazla gücü açığa çıkartır. Kompresör, temel olarak bir pompa olarak hareket ederek ve gerekli akışı sağlar.

Müşterilerimizin ısıtma sistemimizi kullanmalarının nedeni

Isıtma Sistemi nasıl çalışır ?

Isıtma modunda sistem neredeyse aynı şekilde çalışır. Ancak soğutma modunda akış değişir. Güneş panelindeki soğutucu akışkanın ek ısıtması, kompresörün yükünü ve dolayısıyla güç tüketiminin azaltmasını sağlar. Güneş seviyesine bağlı olarak, 8’den fazla COP figürü (ısıtma kapasitesi ve güç tüketimi) mümkündür! Güneş ne kadar parlarsa, güneş paneli de o kadar gazın sıkışmasını sağlar ve kompresör daha çok gerekli döngü akışını sağlayan bir pompa olarak hareket ettiğinden, daha fazla güç tasarrufu sağlanır. Ultra UV emici tasarımı ve cam vakum boruları sayesinde, ortamın dış sıcaklığını ve gazın sıcaklığı üzerinde oluşan etkiyi çok aza indirir. Bu olumlu süreci yönlendiren tek doğal unsur, güneş ışınlarının sağladığı serbest enerjidir. Sistem ayrıca yenilikçi Solar Bypass Valfi ile donatılmıştır. Bu, gazın güneş olmadığında ısıtma modunu bypass etmesini sağlar. Örneğin; Geceleri, çok bulutlu zamanlarda veya şiddetli yağışlarda.